subponderala

Tulburari de alimentatie

Postata de Christal cu 12 ani in urma.

Buna ziua...Am 25 ani...1,65 si 40 kg..Se poate zice ca sunt foarte sp***a si nu stiu ce sa mai fac ce sa mai iau...analize peste anlize mi-am facut si toate au iesit bune...Vitamine am tot luat si nimic, n ici un rezultat.. Tin sa specific ca am suferit de ulcer duodenal si in urma tratamentului si regimului cam drastic, am mai pierdut in greutate...(inainte ac***a 48 kg-si ma simteam ff bine chiar dak nu eram la greutatea exacta care ar fi trebuit sa o am)...acum la 40 ma simt ff complexata si nu ma simt nici bine...ameteli, greturi...la majoritatea medicilor la care am fost toti imi zic sa mananc, sa mananc..(pune si te ingrasa...-m-am saturat de vb acestea...regim d ingrasare am avut...dar fara rezultat...orice as lua nu se "prinde" de mine....nuj ce sa mai fac...unde sa mai merg sau ce sa mai iau....ma puteti ajuta ??multumesc

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

La un medic endocrinolog ati fost? Ati facut analize hormonale, tiroida etc?

Christal

acum 12 ani

la medicul endocrinolog am fost...mi-a atins glanda cu mana apoi mi-a facut si un ecograf...si a iesit totul ok...analize hormonale nu mi-a recomandat nici un medic pana acum...sunt neaparat necesare de facut?si ce medic ar trebui sa mi le recomande??sau merg la orice lab.analize si cer eu sa mi se faca??

Iuli

acum 12 ani

Ar trebui la un medic endocrinolog serios, care sa va puna sa faceti si analize hormonale de depistare a hipo/hiper tiroidiei, a dereglarilor hormonale, analizelor de sange etc etc. Singura nu are rost sa mergeti la un laborator caci nu veti sti ce sa cereti si apoi tot la medic trebuie sa ajungeti pt interpretare, iar acesta va poate spune ca sunt insuficiente sau nerelevante cele pe care le-ati facut si sa va recomande altele. Eu va recomand sa mergeti la un endocrinolog serios si sa cereti toate analizele.

Christal

acum 12 ani

multumesc frumos pt informare:)...si am sa revin cu rezultatele:) o zi buna

Dr. Achitei

acum 12 ani

As mai adauga si posibilele cauze digestive de scadere ponderala care trebuie eliminate, cum ar fi boala celiaca, diverse sindroame de malabsorbtie. Dat fiind si problema gastrica ar fi util si un consult gastroenterologic

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,
pentru a nu merge de la o specialitate la alta in cautarea bolii, ati putea sa incercati sa mergeti la un consult de medicina interna, unde s-ar putea identifica sursa acestei scaderi ponderale, iar apoi in functie de diagnostic, sa urmati un tratament, sau sa fiti indrumata catre o specialitate anume daca problema este mai complexa.

va urez o seara buna

Christal

acum 12 ani

Buna seara...Revin pt a va zice ca am urmat sfatul dv. de a merge la un consult de medicina interna...nu am reusit sa aflu toate rezultatele analizelor (abia luni seara voi afla)...astazi am facut un ecograf general ( ecografie abdomino-pelvina )
In urma acestui ecograf la ficat a iesit o calcificare de 12 si 14 mm (mi-a explicat k este un fel de cicatrice)....la Splina- o a-2a spilna-accesorie de 10 mm...(aceste 2 lucruri nu le stiam)
TREBUIE SA MA INGRIJOREZ???