Problema pe fond psihic

Tulburari de alimentatie

Postata de deeanicol06 cu 10 ani in urma.

De prin septembrie,cand am terminat o dieta (cam 500-1000 cal) urmata de efect yoyo din cauza mancatului excesiv pentru ca nu ma mai puteam abtine si am cedat cred ca am o tulburare de alimentatie
Problema e ca eu mananc fara sa imi fie foame. Deobicei dulciuri sau alte p***ai.
Tot stau cu gandul ca de maine incep sa mananc normal dar nu e asa usor ca mereu stau cu gandul la mancare desi nu imi este foame deloc.Ca si cum as fi la dieta.
Vreau sa am iar alimentatia de inainte sa incep dieta si sa nu ma mai gandesc mereu la mancare. Stiu ca e mai mult o problema pe fond psihic si emotional.
Ce pot face?Ce sfaturi imi dati?

Raspunsuri (1)

Iulia C

acum 10 ani

Deea, ai mai pus aceeasi intrebare si acum o saptamana, si ai primit raspuns:
//sfatulmedicului.ro/comunitate/bulimie-si-anorexie-tulburari-de-alimentatie/bulimie_48979