panax ginseng

Tulburari de alimentatie

Postata de alyssuka cu 14 ani in urma.

buna ziua...am auzit ca daca iei panax ginseng fiole te ingrasi asa este?va rog dati mi un raspuns..si zicetimi pentru ce sunt bune?multumesc..am 15 ani...si sunt fff sp***a..multumesc

Raspunsuri (3)

Iulia C

acum 14 ani

Alyssuka,

cred ca nu ar trebui sa iei nici un fel de medicamente / fiole / pastile, fara ca ele sa fie recomandate de un medic.
Daca ai probleme cu greutatea corporala, adreseaza-te unui medic nutritionist, care te va invata ce poti face.
Multa sanatate!

alyssuka

acum 14 ani

pai...da...asta ar trebui sa fac...dar mama mea considera ca nu trebuie sa ma ingras ca am eu timp...:(:(..si de aia...nu pot sa ma duk..in fine..multumesc oricum

Oancea4

acum 14 ani

bună, alyssuka,

de când eram mai mică decât tine am avut această problemă. mereu mi am dorit câteva kilograme în plus. până la 18 ani, eram cea mai slabă din clasă, cea mai mică. abia apoi am început să am şi eu ceva forme. :) restul colegelor erau dezvoltate, doar eu mereu în urmă. nici acum, la 28 de ani nu mă pot lăuda că am greutatea pe care mi aş dori o. mereu am băgat tot felul de vitamine în mine, am fost la medici, rezultat zero. plus că toţi medicii îmi spuneau: bucură te că eşti sănătoasă şi că eşti slăbuţă. alte fete ţin cure de slăbire şi îşi distrug sănătatea!
noi nu trebuie decât să mâncăm sănătos şi să ştim să ne apreciem, să ne respectăm şi să ne iubim corpul abia când m am uitat mai atent în jurul meu, la colege, tinere şi adolescente de pe stradă, am înţeles că problema e doar în capul meu. la vârsta mea, 28 de ani arăt ca o tânără de 23-24. da, nu am sâni voluminoşi, am doar nr 1 la sutien, sunt doar de 1,65 înălţime şi 53 de kilograme. farmecul nu ni l oferă kilogramele în plus sau număr mai mare la sutien. aceste lucruri le avem, cât le avem de la natură, de la Dumnezeu. să mulţumeşti că eşti sănătoasă şi că atunci când vei deveni domnişoară, nu ţi vei arăta vârsta, părând mult mai tânără. Celelalte lucruri sunt fascinante, frumoase la o adolescentă, la o tânără, precum: felul în care ştie purta o conversaţie, ştie respecta, chiar să iubească lumea-pe cei apropiaţi şi pe toţi ceilalţi. încearcă să acumulezi mai multe lecţii de viaţă de la cei din jur şi din lectură-cărţi. apropo, să ştii că nici o femeie, o tânără din romane, cărţi, poezie nu poartă kilograme în plus. Motivele pentru care fetele, feile sunt iubite, admirate sunt cu totul altele.
întreabă domnişoare mai mari, cu kilograme în plus, cum se simt pentru că nu pot purta anumite haine sau că au un piept voluminos şi câteva kile n plus, şi care de atâtea şi atâtea lor le incomodează, le complexează. nu ţi dori, peste câţiva ani vei înţelege cât de frumoase sunt tinerele slăbuţe, aşa ca noi ;)...

Succes şi să fii sănătoasă!