luare in greutate prea mult

Tulburari de alimentatie

Postata de beatrice4278305 cu 14 ani in urma.

Am si eu o problema,am 23 de ani,1,55 si 46,5kg, in doua luni de zile am pus 5 kg, mi-e foame si pofta de dulciuri si lactate intr-una, eu care pana acum nu aveam genul acesta de pofte!
mi-am facut analizele si mi-au iesit atat trigliceridele marite(331) cat si colesterolul(261).Ar putea fi aceasta cauza ptr luarea in greutate, va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce sa fac si cum sa dau cele 5 kg jos si sa nu mai pun!

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

In momentul de fata cele 5 kg luate cred ca sunt ok, inainte cred ca erai slabuta. Dar nu prea este normal ac***a in vedere ca s-a intamplat intr-un termen atat de scurt. In mod normal Trigliceridele marite pot fi consecinte ale unor boli cum ar fi diabetul zaharat, o boala de ficat sau rinichi.
Cred ca inainte de toate trebuie sa mergi la doctor si sa faci niste investigatii mai amanuntita pt a vedea despre ce este vorba.
Pentru inceput ar trebui sa renunti la dulciuri, prajeli, grasimi, evita bauturile alcoolice si renunta momentan la fumat.

maria

acum 14 ani

am 1,71 si am 63 kg si mi se pare ca sunt foarte grasa;mananc sanatos nu manac dulcuri dar totusi mi se pare ca sunt cam grasa;chiar nuj ce sa mai fac