jenant si injrijorator

Tulburari de alimentatie

Postata de evelina*lima cu 10 ani in urma.

buna ziua,am o problema de o luna si ceva,mai intii au fost balonari si retinere de gaze,a urmat dureri de burta,dureri prin stomac si mereu senzatii de discomfort,am imresia ca imi fierbe burta!se aud toata ziua inclusiv seara niste zgomote oribile,gaze care nu se elimina ci se aud acolo inauntru,mentionez ca au folosit expumizan,apoi mezim,nici un rost,apoi fitolaks,nu mi-a ajutat,foarte rar merg la toaleta,iar dupa ce maninc se aude acolo parca cum ,,aterizeaza hrana,, cind string burta e ca si cum as stringe un balon umflat ,se aud la fel zgomote,foarte tare si ma deranjeaza foarte mult! de alimentat ma alimentez bine ...va rog sa imi spuneti ce am si cum sa ma tratez!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Probabil este un sindrom de intestin iritabil.
Este bine sa fiti atent la mancare si sa evitati alimentele care va baloaneaza.
Ca si tratament, puteti incerca utilizarea de debridat.
Este bine sa consultati medicul internist pentru evaluare clinico-biologica.

antoneta142936

acum 10 ani

Eu as incerca sa iau 1-2 saptmani zilnic carbune medicinal

Mishu

acum 10 ani

Incearca niste fibre Psyllium, acționeaza ca un burete în tractul intestinal, umflandu-se cand acesta absoarbe apa și deșeurile în intestine. Acesta formează o masă moale, voluminoasa, care trece prin colon mai rapid și evacuează mai lin și mai ușor. Costa maxim 50 de lei si le poti comanda de pe orice site de suplimente nutritive. Iti recomand Haya labs.