De ce nu mă mai pot îngrășa de mai bine de un an și jumătate ?

Tulburari de alimentatie

Postata de Utilizator11703113908 cu 4 luni in urma.

Bună ziua. Imediat după fiecare masă trebuie să merg la baie mereu am scaune orice a-și mânca chiar și dimineața am înainte să pot mânca ceva.
De mai bine de un an și jumătate nu mă mai pot îngrășa am 40 de kg și 170 cm de câte ori mă enervez nu mai pot mânca câteva zile îmi simt stomacul de parcă ar fi plin de mâncare și nu pot mânca de câte ori mă enervez. Am ajuns să mănânc foarte puțin de multe ori mă satur chiar și cu 2 4 guri de mâncare alteori mănânc mult mai mult . Vă rog să mă ajutați ce fel de medic trebuie să contactez .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este important sa verificati cu un medic pentru a evalua si a determina cauza exacta a simptomelor dumneavoastra. Un medic de familie sau un medic specialist in gastroenterologie ar putea fi de ajutor.

Ei pot efectua anumite teste si va pot oferi un diagnostic precis. Este posibil sa aveti o afectiune gastrointestinala, cum ar fi sindromul de colon iritabil sau o tulburare de absorbtie a nutrientilor, care pot afecta digestia si greutatea. Un regim alimentar echilibrat si sanatos, precum si activitatea fizica pot juca, de asemenea, un rol important in mentinerea unei greutati sanatoase si a unei functii digestive normale.

Va recomandam sa va programati la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/tulburarile-gastrointestinale-sau-problemele-de-digestie_9768
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/afectiuni-ale-sistemului-digestiv_580