cum scap de frica

Tulburari de alimentatie

Postata de nisi cu 12 ani in urma.

am avut acum un an si jumatate operatie de apendicita .de aici au inceput problemele am facut depresie pentru ca am slabit mult.am inceput tratament depresiv am luat in greutate si am devenit cea dinainte de operatie in ianuarie 2011 am hotarat sa intrerup tratamentul desi trebuia sa-l mai continui inca 6 luni.de atunci am inceput sa am diaree si sa slabesc Am facut fel si fel de analize am descoperit ca am hiper tiroidie si am inceput sa iau tratament de 4 luni .Problema cu diareea s-a mai potolit fac doar in timpul menstruatiei deci cam o data pe luna. Problema este ca nu mai pot manca fructe,lapte,dulciuri mananc doar carne fiarta sau la gratar, cartofi fierti,orez,ciorbe si rar prajituri si compot.AM ramas cu frica de a manca si altceva sa nu fac diaree .Sint sp***a iau vitamine si calciu aproape zilnic .Am 1.67m si 60 kg.Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat cum pot sa scap de frica aceasta si cu o dieta sa mai pun ceva kg pe mine.MULTUMESC si astept raspuns

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Laura Ciocoiu

acum 12 ani

Buna ziua,

Cred ca e foarte important ca dvs. constientizati ca exista aceasta frica, si acesta este primul pas spre rezolvarea unei probleme.
Urmatorul pas este solicitarea unei consultatii de specialitate ( psihoterapie ).
Impreuna cu psihoterapeutul, puteti explora, intr-un spatiu sigur, ceea ce reprezinta aceasta frica, ce-a facut-o sa apara si ce o mentine, si , impreuna sa gasiti rezolvarea la aceasta situatie.
Aveti incredere in Dvs . si faceti ceea ce simtiti ca e bine pt Dvs.

O zi minunata!