Cum sa ma ingras?

Tulburari de alimentatie

Postata de madalina.r cu 12 ani in urma.

Am 18 ani si de 2 ani jumate fac moldamin datorita ASLO-ului marit. Am slabit brusc pe la 15 ani, de la 52 kg pana la 43 kg, dupa care mi-am facut aceste analize si mi-a iesit exudatul pozitiv (streptococul beta-hemolitic) si ASLO marit. Dupa vreo 8 luni de moldamin mi-am scos amigdalele, slabind dupa operatie pana la 40 kg si de atunci nu mai reusesc deloc sa ma ingras oricat as manca. Mentionez ca intre timp am facut reumatism si nisip la rinichi (am inteles ca astea sunt urmarile ASLO-ului marit), dar cu rinichii nu mai am probleme acum. Acum un an m-am pricopsit si cu o gastrita hiperacida, implicit si cu Helicobacter Pylori si nu prea pot manca orice. Am luat nenumarate suplimente alimentare: Vitamax, Eurovita multiminerale, complex de vitamina b, vitamine efervescente si nimic. Pofta de mancare am si mananc destul de sanatos, dar nu ma pot ingrasa deloc. Nu cred ca este normal pentru o fata sa am 40 kg la inaltimea de 1,65 la 18 ani. Ce pot face sa ma ingras?

Raspunsuri (2)

daniel

acum 10 ani

te inteleg,eu am 14 ani si 40 kg.
dar ai slabit ff mult si nu e bine.
iti recomand ce mi-a recomandat mie doctorul farmacist.
Iti recomand sa iei dupa micul de jun drojdie,(contine complexul de vitamine B,iar inainte de pranz sa iei BIOMED pentru ingrasat(cumperi de la farmacie)
Iar dupa fiecare masa iei 2 linguri de miere cu nuca.
Sper ca ti-am fost de folos.

aly lontis

acum 10 ani

Draga mea.. si eu ma confrunt cu aceeasi problema,dar doar de cateva luni.. am slabit fara voia mea in jur de 5 kg..nu stiu motivul. Nu stiu nici ce am putea face pt a ne îngrasa.. cred totusi ca metoda cea mai buna e iubirea... fericirea...