Credeti ca sufar de bulimie ?

Tulburari de alimentatie

Postata de asalcescu cu 13 ani in urma.

Buna ziua ,
Am intrebare in urmatoarea problema .De ceva ani viata mea este foarte stresanta ,calatori, stress la munca ....,nu am timp niciodata sa mananc.Sunt zile in care prima masa o iau la ora 18 .Acum vreo 5 ani am inceput sa vomit, erau perioade in care vomitam zilnic (2 luni ) si apoi 3 nu vomitam deloc .Dupa vreo 2 ani am hotarat sa-mi fac analize .Am facut endoscopie si mi-au gasit orificiul de intrare in stomac spasmic si o hernie hiatala .Am tinut regim si incepusem sa imi revin, dar am ramas insarcinata si toata perioada sarcini am vomitat (vomitam tot ce mancam ) .Doctori mi-au spus ca este normal .Dupa ce am nascut (cu mari probleme la nastere) am fost la un nutritionist care mi-a dat un regim .A fost ok am slabit ,am repectat regimul ,apoi cand am inceput munca mi-a fost greu sa il continui .Problema este ca am inceput dinou sa vomit desi mananc de maxim 2 ori pe zi cand este timp .
Nu am fost niciodata o persoana sp***a ,inaltime 1,65 si 62 kg si recunos ca au fost momente cand varsam cand m-am gandit ca daca fac asta voi slabi (dar rare).
Intrebarea mea este cui sa ma adresez unui psiholog ? sau unui medic specialist ?Credeti ca sufar de bulimie ?
Multumesc

Raspunsuri (7)

anutzamihaescu

acum 13 ani

Buna cel mai bine pentru tine ar fi sa mergi la un doctor specialist si sa-ti faci cateva investigatii mai amanuntite...... sper din suflet sa nu fie ceva grav iti doresc multa sanatate si numai bine

asalcescu

acum 13 ani

Multumesc

Iuli

acum 13 ani

Este probabil bulimie. Va recomand un consult psihiatric si apoi o terapie la psiholog.

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Voma este provocata ?

asalcescu

acum 13 ani

Nu este provocata pur si simplu imi vine sa vomit si vomit .

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Bulimica isi provoaca voma .
Poate fi o somatizare acesta voma ca si cum sunteti intr-o situatie in care nu va convine ceva
Faceti din nou analize si adresati-va si unui psiholog

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

Buna ziua,
nu inteleg cand vomitati, inainte sau dupa ce mancati?
Si ce sentimente traiti dupa ce mancati?
Oricum pentru o evaluare amanuntita va astept la cabinet.
Toate cele bune!