Ce sa fac?

Tulburari de alimentatie

Postata de Tzantzar cu 14 ani in urma.

Buna ziua!Eu am 17 ani si 1.53 in inaltime....Greutatea mea a scazut foarte mult in ultima perioada,am avut chiar si 37 de kg.Degeaba mananc,caci nimic nu se mai pune e mine...cred ca este o greutate prea mica pentru varsta mea,si simt eu ca nu mai pot...ma afecteaza,sunt mereu slabita,ametesc....Recunosc ca sunt si stresata si preocupata de mii de ganduri.

Raspunsuri (4)

Tzantzar

acum 14 ani

Si am uitat sa specific ca am grave probleme menstruale ,si pierd mult sange si inca nu am fost la un control...as dori un sfat.Va multumesc!

laura

acum 14 ani

Buna,eu nu sunt medic ,dar te sfatuiesc sa vezi urgent un medic.Din ceea ce descrii nu pare ceva cu care sa te joci.Fuguta neintarziat,ai putea avea probleme cu tiroida sau o acuta lipsa de fier.Si,la 17 ani,stres?? De unde? Nu ai copii de crescut- presupun ,sau mari probleme existentiale!! Traieste ti viata,esti asa tanara,lasa problemele pe mai tarziu.Ai grija de tine.:)

Tzantzar

acum 14 ani

Dar in legatura cu durerile astea menstruale ce sfat imi puteti da?Ca sincer,am ajuns sa plang in fiecare luna cand se apropie perioada si nu mai pot suporta...

Psih. Catalina Dragulanescu

acum 14 ani

Buna ziua.

Sfatul meu este sa consulti un endocrinolog. Inainte de a ne gandi la o problema psihologica, trebuie sa excludem o afectiune somatica. Iti recomand o investigatie endocrinologica si una medicala. Daca totul este ok din aceste puncte de vedere, ne auzim.

Toate bune,

Psih.Catalina Dragulanescu
www.terapie-psihanalitica.ro