Ce pot sa fac parte a lua greutate ?

Tulburari de alimentatie

Postata de George D cu 3 luni in urma.

Nu pot să iau în greutate. Am 45 ani 1,65 și și 53 kg

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Pentru a lua in greutate, ar trebui sa incercati sa cresteti aportul de calorii si proteine din alimentatie. Alimentele bogate in calorii si proteine includ carne, peste, oua, produse lactate, leguminoase si nuci. De asemenea, ar trebui sa manancati mai multe mese pe zi, mai ales gustari sanatoase, bogate in calorii intre mesele principale.

Exercitiul fizic, in special antrenamentul cu greutati, poate ajuta de asemenea la cresterea masei musculare, ceea ce poate duce la cresterea in greutate.

Daca nu reusiti sa luati in greutate in ciuda eforturilor, este posibil sa fie nevoie sa discutati cu un medic, deoarece acest lucru poate indica o problema de sanatate subiacenta, precum probleme de tiroida, diabet sau alte afectiuni metabolice.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diete-de-ingrasare/cum-puteti-lua-in-greutatei_9177
sfatulmedicului.ro/Diete-de-ingrasare/alimente-sanatoase-care-va-ajuta-sa-castigati-in-greutate_10086