Diaree postcolecistectomie?

Tulburari acizi biliari

Postata de MembruMobileApp1509799456 cu 2 luni in urma.

Ce pot face?
Tin regim de 10 ani.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Dupa colecistectomie, diareea poate fi o problema comuna datorita modificarii modului in care bila este eliberata si stocata in corp. Bila ajuta la digestia grasimilor, iar dupa colecistectomie, aceasta este eliberata direct in intestin, ceea ce poate cauza diaree.

Pentru a gestiona aceasta situatie, este util sa faceti urmatoarele:

1. Mentineti o dieta saraca in grasimi. Alimentele bogate in grasimi pot stimula eliberarea bilei si poate provoca diaree. Evitati alimentele prajite, grasimile animale, uleiurile si alte alimente bogate in grasimi.

2. Mancati mese mici si frecvente. Consumul de mese mici pe parcursul zilei poate ajuta la reducerea semnelor si simptomelor.

3. Exista medicamente care pot ajuta la reducerea efectelor bilei in intestinul gros.

4. Luati medicamente antidiareice dupa consultarea unui medic. Acestea pot fi utile in cazul in care aveti diaree cronica.

In cazul in care aceasta problema persista, este recomandata consultarea unui specialist.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/sindromul-postcolecistectomie_19309