Tuberculoză se poate întoarce în timpul tratamentului?

Tuberculoza extrapulmonara

Postata de Mihai cu 9 luni in urma.

Salut! E posibil să se inflameze alt ganglion dacă iau tratament pentru tuberculoză? Am tuberculoză ganglionara și am făcut biopsie acum 2 luni. De atunci aștept să se închidă tăietura, dar totul a mers foarte bine cu tratamentul. Rana se închide foarte bine iar restul analizelor au ieșit foarte bine. Dar acum 2 zile mi-a apărut o umflătura la câțiva cm de rana biopsiei. Iar de când o apărut aceasta umflătura, am o ușoară amețeala pe care o aveam și înaintea tratamentului. Tratamentul până acum l-am respectat în întregime, cu multă mâncare (de care am voie) și odihna cat e nevoie. Este posibil ca tuberculoză să fi afectat alt ganglion?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Tuberculoza este o boala infectioasa cauzata de bacteria Mycobacterium tuberculosis. Tratamentul standard pentru tuberculoza implica administrarea de antibiotice timp de cel putin 6 luni, iar majoritatea oamenilor se vindeca complet cu acest tratament.

In timpul tratamentului, este important sa continui sa iei medicamentele prescrise de medic conform indicatiilor si sa urmezi toate recomandarile legate de alimentatie si odihna. Este foarte important sa respecti programul de tratament pentru a elimina complet bacteria din organism si pentru a evita reaparitia infectiei.

Uneori, pot aparea complicatii sau reactii adverse in timpul tratamentului, dar este ideal sa consulti medicul pentru a obtine o evaluare adecvata si un raspuns personalizat. El va putea sa-ti ofere informatii specifice in functie de situatia ta medicala si sa-ti ofere cel mai bun sfat in cazul tau.

In cazul aparitiei unei umflaturi sau oricaror alte simptome care te ingrijoreaza, cel mai bine este sa consulti medicul pentru a primi un diagnostic corect si un tratament adecvat. El va putea sa evalueze situatia ta si sa ofere solutii potrivite pentru tine.

Recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tuberculoza-tbc-simptome-si-tratament_513