Tromboza venoasa profunda?

Tromboza venoasa profunda

Postata de Utilizator11706691730 cu o luna in urma.

Am tromboza venoasa ,și mi se umfla piciorul foarte rău ,fac tratament cu detralex de 1000 de curând mi-au apărut rani pe piciorul cu tromboza ,ce pot face că nu mai stiu

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Tromboza venoasa profunda este o afectiune serioasa care necesita ingrijire medicala de specialitate. Umflarea piciorului si aparitia ranilor pot fi semne de tromboflebita superficiala sau ulcere venoase, care reprezinta complicatii ale trombozei venoase.

Desi Detralex poate ajuta la reducerea simptomelor de insuficienta venoasa, acesta nu trateaza tromboza in sine. Este important sa va contactati medicul cat mai curand posibil pentru a-i descrie noile simptome aparute. Medicul ar putea considera necesar un tratament anticoagulant sau alte modalitati de tratament. Este important sa urmati cu strictete recomandarile medicului si tratamentul prescris.

De asemenea, repausul si ridicarea piciorului pot ajuta la reducerea umflaturii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/tromboza-venoasa-profunda-semne-de-avertizare_11229
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/tromboza-venoasa-poate-pune-viata-in-pericoli_16938