Îmi puteți spune, vă rog ce înseamnă la Varianta factor XIII v34l că e prezentă heterozigot? ?

Tromboza venoasa profunda

Postata de Utilizator11700835847 cu 5 luni in urma.

Am făcut testul de trombofilie și acesta este rezultatul.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Factorul XIII este o proteina implicata in coagularea sangelui. Exista anumite variatii genetice ale genei pentru factorul XIII, iar una dintre aceste variatii este denumita v34l.

Heterozigot inseamna ca aveti o copie a acestei variatii a genei pentru factorul XIII v34l. Toate persoanele au doua copii ale fiecarei gene (una de la mama si una de la tata), iar atunci cand avem doua copii ale aceleiasi variatii genetice (omozigot), suntem predispusi la a dezvolta anumite conditii sau afectiuni. Totusi, fiind heterozigot, aveti o singura copie a acestei variatii, iar riscul asociat poate fi diferit.

Acest rezultat specific al testului de trombofilie trebuie interpretat de un medic specialist, deoarece este important sa fie luata in considerare istoricul medical personal si istoricul familial pentru a intelege mai bine semnificatia rezultatului si implicatiile acestuia. Numai medicul va poate oferi informatii mai precise si specifice legate de rezultatul testului si a influenta acestuia asupra sanatatii dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/factorul-v-leiden_8110