Amorteala picior. Posibil tromboza?

Tromboza venoasa profunda Tromboza venoasa profunda prim eveniment Profilaxie tromboza venoasa profunda Tromboza recurenta venoasa Tromboembolism venos
+2
Vezi toate grupurile

Postata de mario12x cu 6 ani in urma.

Buna ziua. Am 20 ani si am o problema care ma cam ingrijoreaza. Sunt sub tratament cu sintrom deoarece in urma cu cativa ani am facut tromboza venoasa si sunt predispus in continuare. Problema sta in felul urmator, weekend-ul acesta am facut dragoste cu prietena mea dupa o pauza cam de 4-5 luni cred. Weekend-ul acesta am stat impreuna cu ea si am facut-o zilnic. Problema este ca de duminica am inceput sa simt niste furnicaturi in picior, in stanga tibiei dar si inspre degetul mare de la picior iar aceasta problema nu imi dau seama sa se fi ameliorat de atunci. Senzatia este exact ca aceea cand dorm cu o mana sub mine si timp de cateva secunde o simt amortita si nu o simt la atingere. Imi este greu si sa ridic degetul mare de la picior. In schimb, nu exista durere sau altceva. Piciorul nu si-a schimbat nici culoarea, nici temperatura, de umflat cred ca doar foarte putin in zona gleznei de acum cateva zile. Ideea este ca as vrea sa stiu care ar putea fi cauza si daca este posibil sa fie vorba despre tromboza si sa merg la un medic pentru consolt. Multumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/paresteziile-amortelile-si-pierderea-sensibilitatii_341

Voicu Roxana

acum un an

Buna ! Și eu am TVP .. putem vorbi in privat ? - Roxana Voicu pe Facebook. Mulțumesc