Ce medicament sa iau pentru durerea din degetul mare al piciorului stang??

Tromboza arteriala

Postata de Elena cu 3 saptamani in urma.

Este vorba despre arteriopatie obliteranta cu by pass trombozat si stent trombozat la piciorul drept.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In mod clar, situatia dvs. medicala este destul de complexa si ar fi cel mai bine sa discutati cu medicul dvs. aceasta problema.

Cu privire la durerea degetului mare de la piciorul stang, poate fi necesar sa luati analgezice. Va pot ajuta medicamente precum paracetamolul sau ibuprofenul. Daca durerea este cauzata de inflamatie, medicul poate sa va recomande un antiinflamator nesteroidian (AINS). Daca durerea persista sau se agraveaza, e posibil sa aveti nevoie de medicamente mai puternice, precum opioidele.

Iar despre arteriopatie, din nou, necesitati consultul unui medic. Anticoagulantele sau medicamentele antiplachetare pot fi necesare pentru a preveni cheagurile de sange, dar decizia de a utiliza aceste medicamente trebuie luata de un medic, tinand cont de istoricul dvs. medical, de alte medicamente pe care le luati si de alte probleme de sanatate pe care le aveti.

Hidratarea buna si evitarea fumatului sunt, de asemenea, factori importanti pentru sanatatea arterelor.

Este important sa stiti ca durerea poate fi un semnal al unei probleme mai grave, asa ca este esential sa vorbiti cu medicul dvs. despre simptomele pe care le aveti.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aortei-si-ale-arterelor/cum-tratam-arteriopatia-periferica-cronicai_14579