Tremuraturi in interiorul corpului?

Tremor esential

Postata de Daniela cu 6 luni in urma.

Buna, de cateva luni ma confrunt cu aceste tremuraturi in corp, le simt mai mult in timp ce stau pe scaun sau intinsa in pat,am facut analizele de sange, sunt ok, am facut ekg si holter este ok, am fost si la neurolog si la tiroida..este ok..nu stiu ce sa ma fac si unde sa ma duc, imi afecteaza viata de zi cu zi si nu ma pot concentra la birou..cand stau pe scaun efectiv simt ca si cum s -ar misca scaunul cu mine...un sfat va rog, o indrumare mi-ar fi de folos.Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este necesar sa consulti un specialist in boli neurologice, cum ar fi un neurolog.

Inainte de a consulta un specialist, insa, ar fi bine sa incerci sa tii un jurnal in care sa notezi momentele in care apar tremuraturile si orice factor care ai putea crede ca ar putea avea vreun efect asupra tremuraturilor. Aceste informatii ar putea fi de ajutor medicului in evaluarea situatiei tale.

In plus, ai putea incerca si tehnici de relaxare, cum ar fi meditatia si respiratia profunda, pentru a-ti ameliora starea de anxietate si, implicit, tremuraturile.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/tremorul-esential-cauze-simptome-tratament_17562