traumatism cranian!!!ajutati-ma cu un raspuns!!!

Traumatism craniocerebral

Postata de gabriela_19 cu 13 ani in urma.

Am un prieten in varsta de 29 de ani,care a avut un
accident rutier in urma cu 4 ani si 8 luni,diagnosticul
din momentul de fata fiind traumatism cranio-cerebral,
in urma caruia a facut hidrocefalie;acum 2 ani i s-a pus
o valva.In momentul de fata este imobilizat la pat,este
constient,raspunde la stimuli si la comenzi,dar nu
vorbeste!Va rog sa imi spuneti ce tratamente pot urma pt
a se face bine!!! va multumesc!

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Tratamentul pentru un traumatism cranio-cerebral depinde de gravitatea si natura leziunii. Fiind o situatie complexa, tratamentul trebuie stabilit de catre o echipa interdisciplinara formata din neurologi, neurochirurgi, medici de reabilitare, psihologi si asistenti medicali.

Una dintre cele mai frecvente terapii in astfel de situatii este fizioterapia, care are ca scop imbunatatirea functiilor afectate: motorii, de echilibru sau de coordonare. Terapia ocupationala ii poate ajuta pe pacienti sa isi imbunatateasca abilitatile de zi cu zi, cum ar fi imbracatul, gatitul sau utilizarea unui computer. Totodata, terapia pentru recuperarea vorbirii poate fi utila in cazul pacientilor care au probleme de exprimare sau intelegere verbala.

Ac***a in vedere faptul ca prietenul dvs. nu vorbeste, este posibil sa beneficieze de terapia vorbirii, care poate ajuta la recuperarea abilitatilor de comunicare. Terapie logopedica ar putea fi, de asemenea, utila.

Daca nu a facut-o deja, el ar putea avea nevoie de o evaluare neuropsihologica pentru a determina nivelul actual de functionare cognitiva si pentru a ajuta la planificarea tratamentului.

S-ar putea sa fie si necesar un regim medicamentos pentru a gestiona simptomele neurologice sau psihologice (cum ar fi depresia, anxietatea, furia sau confuzia), care sunt foarte frecvente la persoanele cu traumatisme cerebrale.

Discuta cu medicul sau despre aceste optiuni si intreaba care ar putea sa fie cea mai buna metoda de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Traumatism-craniocerebral/contuzia-cerebrala-preventie-diagnostic-si-gestionare-adecvata_20067
sfatulmedicului.ro/Traumatism-craniocerebral/tratamentul-leziunilor-cranio-cerebrale_347
sfatulmedicului.ro/Traumatism-craniocerebral/leziunile-traumatice-craniocerebrale-comotia-cerebrala_334