Pot exista urmari?

Traumatism craniocerebral

Postata de diana_85 cu 13 ani in urma.

In urma cu 6 ani (la varsta de 15 ani) m-am lovit destul puternic la cap. Pe moment am fost putin ametita, timp de 10 minute, apoi nu am mai avut nimic. Credeti ca acea lovitura poate avea urmari? (tumori, cheaguri neabsorbite).

Raspunsuri (11)

Csara

acum 13 ani

Trebuie sa faci o tomografie, cel putin sau un rmn pentru a stii sigur daca au existat urmari sau nu. Te intrebi acest lucru pentru ca ai unele simptome si banuiesti ca au fost determinate de acea lovitura la cap?

diana_85

acum 13 ani

nu am nici un simptom. dar vroiam sa stiu daca poate sa existe urmari si fara sa am eu vrun simptom.

Adrienne

acum 13 ani

Depinde, nimic nu este sigur. S-au vazut cazuri si dupa 30 de ani, cum tot asa, poate sa nu fie nimic. Este bine sa faci investigatiile necesare pt. a te linisti, chiar daca nu exista simptome. Daca nu-ti permiti un CT sau RMN, ai putea face un banal " fund de ochi ", la un cabinet de oftalmologie.

Iuli

acum 13 ani

Fundul de ochi arata tumorile cerebrale, nu cheaguri sau alte afectiuni. Eu zic ca daca nu ai simptome, sa stai linistita. Iar ca sa stai si mai linistita, iti poti face o tomografie computerizata.

silvia

acum 13 ani

si eu m.am lovit ft tare la cap cand eram mai mica...si atrunci mi s.a umflat ft tare dar dupa aceea nu am mai avut nimic...insa acum dupa cativa ani am inceput sa am amneteli ft mari...nu pot sa dorm q fata in sus k ma doare capul...am momente cand tremur ft tare si ametesc si parca nu mai stiu pe ce lume sunt si cred k ar fi bn sa ai ft mare grija k urmari pot fi dupa cativa ani...si eu vreau sa ma duc vara asta la un doctor sa.mi fac un rmn cva k mi.e tare frik.....n.as vrea k la 21 de ani sa patesc cn stie ce...asa k fugi la doctor si vezi ce faci...te poop

a....si ink cva...stie cineva cat costa un rmn??? va pup si va multumesc

mariana

acum 13 ani

Ar tebui sa faci un consult neurologic si in functie de acesta TC sau RMN.Nu mai amina.

Adrienne

acum 13 ani

" In tara " ,fara trimitere, un RMN la cap costa 350 de roni.

silvia

acum 13 ani

ms adrienne... :*

paul

acum 13 ani

don''t worry, si eu am avut o lovitura incit am cazut ametit, ma simt mai bine ca orcind dupa 20 ani ,depinde in ce parte a capului te-ai lovit, eu am terminat medicina dupa asa lovitura chiar ma bucur ca m-am lovit mi-a venit mintea la cap..

Adrienne

acum 13 ani

In concluzie, ca medic,sfatul ar fi: " loviti-va la cap.......nu-i nimic, nu va face-ti griji..........va vine mintea la cap ". Interesanta [ periculoasa ] opinie..............Ce-ar fi sa te lasi de glume ?????

mariana

acum 13 ani

De regula loviturile la cap sint monitorizate pina la 2 ani de la producere, apoi numai daca apar simptome.Nu cred ca este cazul sa te ingijorezi