fisura craniana

Traumatism craniocerebral

Postata de robert888 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Unchiul meu a cazut si s-a lovit la cap( nu isi aminteste exact de unde a cazut) ziua urmatoare a avut ameteli si stare de voma, dupa doua zile i s-au inrosit si inflamat ochii. A fost dus la urgente, i;au spus ca nu necesita operatie momentan dar ca are o fisura interioara si creierul "invadat" de sange. I se administreaza tratament medicamentos pt prevenirea cheagurilor de sange. Nu prea mai vorbeste,doar ''da" si "nu" si deschide greu ochii.
Ce sanse sunt sa isi revina si in cat timp? are 56 de ani....

Raspunsuri (3)

Nirolf

acum 11 ani

Daca ar fi fost ceva grav, atunci la ora actuala nu ar mai respira. Doctorii de aia nici nu-l opereaza acum, pentru ca a trecut de perioada critica si este pe drumul spre vindecare. Dar este posibil ca sa aiba un drum lung si greu, in functie de cat si ce functii ale creierului au fost afectate de hemoragie.
Este posibil sa se recupereze integral, dar este posibil si sa ramana cu sechele, sa fie paralizat, sa nu mai poata vorbi.

robert888

acum 11 ani

Poate vrea Dumneazeu cu el. Poate sa mearga insotit, isi misca toate membrele...are probleme in schimb cu echilibrul, vederea si dictia...speram sa isi revina...

Nirolf

acum 11 ani

Asta am zis si eu, ca este pe drum bun, si se pare ca se va putea recupera integral. Creierul este o minune a naturii (sau a lui Dumnezeu). Oameni complet paralizati in urma unor accidente, care nu parea sa fie posibil sa isi mai revina, au ajuns sa umble din nou.