Dureri de cap dupa lovitura cu plaga - cursant

Traumatism craniocerebral

Postata de bohalteanutudor cu 11 ani in urma.

Buna ziua.
Ma numesc Bohalteanu Tudor ,am 32 de ani , sunt din Iasi si sunt instructor de fitness la o sala.
Am un cursant care a cazut in mod nefericit si s-a lovit la cap suferind o leziune usoara cu o mica plaga de sange. Asta se intampla acum 1 saptamana. Rana baiatului(nu are antecedente medicale) s-a refacut dar se plange de dureri de cap frecvente. I-am recomandat inca de la incident sa mearga la un medic pentru consultatie dar este destul de incapatanat si vreau sfatul dumneavoastra in asa fel incat sa-l sperii putin ca sa-i dau un imbold sa mearga la un medic specialist.

Cu stima,
Tudor Bohalteanu

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efecteze un CT cranian pentru a exclude un posibil hematom.

Buna seara

acum 11 ani

Mergi la o farmacie homeopata si cumpara remediilea acestea: Arnica CH30 si Natrium sulfuricum CH30. Ii dai sa suga din primul cate o granula zilnic timp de 3-5 zile si pe urma astepti inca 3-4 zile. Daca nu trece cu primul remediul il dai pe al doilea, in acelasi mod. Un tub costa 6 lei.
Sunt remedii utile la multe afectiuni. Primul este bun la orice vanataie si la contuzii la cap. Daca se da Arnica de 2-3 ori dupa o astfel de lovitura nu mai apar probleme. Problemele apar de la hematoamele aparute ulterior. Al 2-lea remediu este bun la probleme la cap aparute dupa astfel de lovituri, in caz ca Arnica nu le vindeca. Remediile nu au efecte adverse, sunt remedii homeopate.
O alta medicina care sa ajute la astfel de probleme nu exista si nici o solutie mai simpla si mai ieftina si fara efecte adverse. Un medic homeopat.