Dureri de cap dupa anestezie facuta in coloana

Traumatism craniocerebral Adjuvant anestezic Bronhospasm in timpul anesteziei

Postata de Zozo93 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am o durere de cap dupa 6 zile de la o operatie de apendicita , am fost anesteziat in coloana , dupa anestezie n-am miscat 6ore .Ce sa fac va rog dati''mi Dumneavoastra un verdict am mare incredere in voi credeti ca o sa treaca de la sine pe parcurs s-au o sa raman cu dureri de cap toata viata ?..Va multumesc astept raspuns.

Raspunsuri (9)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ca o informatie: substantele anestezice utilizate pentru rahianestezie au un timp de injumatatire (nu raman in organism ) si se elimina din organism (pe cale hepatica, pe cale renala) intr-un timp destul de scurt (ore pana la cateva zile). o durere de cap poate fi de cauza psihogena (tensiune psihica), ORL( ex: o sinuzita), neurologica .

MembruMobileApp1518943377

acum 6 ani

Foarte gresit raspunsul nu are nici.o legatura cu intrebarea adresata

Zozo93

acum 12 ani

momentan nu ma mai doare , doar cateodata si aceste dureri se manifesta in tot capul(nu cred ca e o sinuzita)..sper ca in 2 zile sa treaca definitv..din cate am citit pe alte site''uri nu sunt singurul cu aceasta problema si aceasta problema rahianestezia e un subiect important de discutat in special riscuriile ei .

ochiosu tica

acum 11 ani

acum 6 luni am fost operat de hernie si mau antepat an coloana de 4 ori nu a prins anestezia si mau adormit cu masca total.de atunci am dureri de cap si vajaie urechile ca o morisca. va multumesc.

MembruMobileApp1518943377

acum 6 ani

Apa calda pe coloana pt voi care suntei proaspat operati; eu asa am facut si am simtit cum se astupa gaurica aia. cafea, paracetamol, vitamine - dupa 8 zile abia pot spune ca sunt un om normal, fara dureri de cap, migrene, de te face sa stai numai in pat si sa ai rabdare. eu va scriu din a 8.a zi dupa operatie este un cosmar. am ramas doar cu dureri de spate, cand vor disparea va voi anunta. sper sa fiu de ajutor

MembruMobileApp1520795322

acum 5 ani

Da, asa este. Durerea e produsa de scaderea presiunii din coloana-cap dupa injectia de rahi si pana se inchide " gaurica". Se bea apa multa hidratare, cafea - 1 tine ore... si am mai auzit ce e recomandat chiar un pic de alcool ca sa ridice presiunea/ tensiunea. Capul doare cand te ridici de la orizontala, dar e ok cand stai intins. Vitamine sa luati, in special gama de B-uri. Nepotelul meu preferat a patit-o :) Cum a inceput tratamentul cu cafea isi revenea miraculos... inainte nu trecea durerea cu nimic. Multa bafta tuturor si... fiti reticenti cand vi se propune rahi...
Eu personal nu as face rahi... auzisem ca e " naspa"... si fiul meu era sa moara dupa ce nu mai putea respira .. cred ca si zis ca a urcat anestezia in sus? Nu stiu daca e posibil... Oricum, sanatate tuturor x

Utilizator21558510632

acum 4 ani

Buna ziua! mie mi-a prescris dna anestezista Solpadeina forte (este pe baza de cafeina) si mi-a spus sa beau cafea si multa apa cel putin 2 litri pe zi. Mi-a trecut imediat (dupa 3 zile de agonie, nestiind de Solpadeina, mi-a fost greata si dureri de cap non-stop si nu puteam sa ma ridic din pat)

Luci

acum 4 luni

Am fost operat de hernie de curând, anestezia în coloană. Dimineață când mă ridic din pat mă doare capul și mă apucă greata, pe timpul zilei după ce beau cafeaua și ceaiuri parcă mai trece. E a treia zi după operație, sper sa treacă ca mă supără mai rău decat operația în sine. Și când stau culcat mai vâjâie urechile, dar măcar nu mă doare capul și nu mi-e greață.

Utilizator11706923668

acum 2 luni

Buna. La fel am patit si eu dupa rahie, daca stateam intins nu ma durea capul dar cand ma ridicam nici pana la toaleta nu puteam ajunge, asa dureri aveam. Mi-a zis o doamna sa beau cafeau dimineata in care sa pun un capacel de coniac. Mi-a luat durerea instant dupa prima ceasca, dar am mai continuat asa vreo saptamana. A dat roade la multa lume. Sper sa fie ok si pt tine, e nenorocita rau acea durere...