Cat poate dura o umflatura la frunte?Cap sprt deasupra sprancenei drepte după căzătură. ?

Traumatism craniocerebral

Postata de George cu 6 zile in urma.

Mi-am spart capul după o căzătură. Fruntea spartă deasupra sprancenei,a curs sange dar sa oprit. Cât poate dura umflatura? După o săptămână vânătaia de la ochi sa retras.Rana este uscata dar umflatura persistă (cam jumătate, minge pimpong).ce trebuie să fac? Pot sa pun gheață? sau altceva?
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Umflatura cauzata de o rana la cap poate persista pana la cateva saptamani, in functie de gravitatea accidentului.

In general, umflaturile se reduce treptat odata cu trecerea timpului. Daca umflatura persista mai mult de 2-3 saptamani sau daca aceasta creste in dimensiuni, este recomandat sa consultati un medic.

In primele zile dupa accident, poti aplica gheata pe zona afectata, pentru a reduce umflatura si durerea.

Gheata trebuie aplicata pe un prosop sau material textil, nu direct pe piele si nu mai mult de 15 minute o data, cu pauze de cel putin 15 minute intre aplicatii.

In cazul in care umflatura nu se reduce sau se agraveaza, este recomandat sa consultati un medic pentru a evalua situatia.

In ceea ce priveste investigatiile suplimentare, este posibil sa fie necesar un control la specialitatea de Neurochirurgie sau Neurologie, unde se poate face o tomografie computerizata (CT) sau o imagine prin rezonanta magnetica (IRM) pentru a examina tesuturile moi si oasele craniului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Neuropatii/lovitura-la-cap-prim-ajutor-investigatii_19317
sfatulmedicului.ro/Traumatism-craniocerebral/lovitura-la-cap-riscuri-si-prim-ajutor_20504

Va dorim multa sanatate!