agresiune

Traumatism craniocerebral

Postata de misu35 cu 11 ani in urma.

ce inseamna tcc grav contuzii hemoragice fronto temporale drepte

Raspunsuri (1)

Liviu

acum 11 ani

agresiune - atac brutal neprovocat
tcc grav - traumatism cranio-cerebral care poate sa aiba consecinte serioase; si care necesita o atentie si ingrijiri medicale deosebite
contuzie hemoragica - rana (provocată prin lovire) care sangereaza
fronto-temporal drept - (arata localizarea) la frunte si la tampla, pe partea dreapta a capului.