tumoare sau nodul ovarian

Tratamente cancer

Postata de lia/cris cu 10 ani in urma.

Care e diferenta intre ele?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Termenii sunt sinonimi.

lia/cris

acum 10 ani

In urma efectuarii unui ecograf, acum 3 zile, dr.mi-a sris acest diagnostic, urmand sa primesc si rezultatul analizei CA125. Durerile pe care le am sunt abdominale, de picioare- de la mijloc in jos, balonari, cheaguri la ciclu, stari de greata dimineata mai ales, stari de ameteala si de extenuare,de neputinta. E adevarat ca am si boala LYME , de 6 ani (pentru care am facut tratament dar s-a ameliorat doar starea mea) .
O fi boala Lyme cauza dezvoltarii acestei tumori sau a influentat si ea aparitia ei?

lia/cris

acum 10 ani

Va multumesc mult!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Putin probabil sa fie o legatura intre boala Lyme si formatiunea descrisa.

lia/cris

acum 10 ani

Va multumesc pentru raspunsuri.Nodulul ovarian s-a dovedit a fi fibromatos, caci , slava Domnului ,rezultatul analizelor a aratat ca nu e cancer(malign,ma gandesc) Ciudat lucru insa este ca nu am primit nici un tratament sau recomandare de la medic pentru tratarea cel putin a durerilor,ameliorarea starii pe care am descris-o...Si e si clinica particulara!!!!Cred ca de aceea apelam la dumneavoastra cu atata incredere si, sincer,meritati toata consideratia !Cu stima,Cristina.