nodulii hiperecogeni sunt tot un fel de cancer?

Tratamente cancer Sindromul weber Rendu Osler

Postata de nico eta cu 11 ani in urma.

Am fost diagnosicata cu trei noduli hiperecogeni localizati in segmentul 7 LDH sugestivpentru hemangioame hepatice(la ficat).Am fost programata pentru analizele medicale tocmai in decembrie si nu stu ce am de facut pana atunci,iar dr defam a spus ca sa stau linistita ca nu e nimic grav ,dar eu ma simt rau si va rog sa imi spuneti ce e de facutVa multmesc!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hemangioamele sunt formatiuni tumorale de tip benign- un fel de malformatii vasculare- intalnite destul de frecvent in randul pop**atiei. Acestia sunt pusi in evidenta ecografic, sunt asimptomatici , fara a produce modificari in analizele de laborator si trebuie evaluati periodic -3-6 luni). Puteti efectua suplimentar TC abdominal pentru o descriere detaliata.

nico eta

acum 11 ani

Mii de multumiri pentru sfatul pe care mi l-ati dat si sa stiti ca va voi urma sfatul cu TC abdominal.

balbaie nicoleta carmen

acum 11 ani

Am facut analizele si.....rezultatul este urmatorul-monocite-10,40%;hemoleucograma completa:basofile-1,4%;LDL CHOLESTEROL-111mg/dl;la electroforeza proteinelorserice-gama globuline-19,42%;la gama glutamil transferaza-45U/L;la urina :celule epiteliale plate numeroase;leucocite rare;hematii relativ frecvente;flora microbiana frecventa.Va rog frumos sa imi spuneti daca trebuie sa cer ajutorul unui oncolog de aici din Braila sau trebuie la alta sectie.V-am scris ca la ecograf mi s-a spus ca pe ficat sunt trei noduli hiperecogeni sugestiv pentru hemangioame hepatice.Va multumesc pentru intelegere.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Analizele de urina sugereaza o infectie urinara- pentru care este indicat sa efectuati urocultura si tratament antibiotic conform antibiogramei. Monocitele si bazofilele cresc adesea in cazul inflamatiilor, infectiilor.
Va recomand sa efectuati TC abdominal pentru evaluarea nodulilor hepatici sugestivi pentru hemangioame( eventual cu substanta de contrast). Daca examinarea CT nu confirma a fi hemangioame, se recurge la punctie biopsie hepatica si examen histopatologic ( chirurgie).