M-am trezit cu noduli in zona inghinala

Tratamente cancer

Postata de Costel V. cu 11 ani in urma.

M-am trezit cu noduli in zona inghinala, ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa siti evaluat de catre un medic pentru un examen obiectiv amanuntit in care se va avea in vederea mobilitatea, consistenta, etc si sa efectuati investigatiile necesare.
Poate fi vorba de ganglionii inghinali care devin evdenti in cazul: infectiilor, inflamatiilor, neoplaziilor ; de asemenea, pot fi mase nonlimfoide - de ex : lipoame, hernii inghinale, etc.

gabi

acum 11 ani

am un baietel de 4 ani si am descoperit la piciorul drept niste ganglioni ,mi sa spus ca sunt ganglioni inghinali e ceva grav ,se trateaza?

Anonim

acum 11 ani

Buna! De ceva timp au inceput sa imi apara diferite gogoloaie in zona inghinala...Despre ce este vorba si cat de grav este?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil sunt ganglioni limfatici . Acestia cresc in cadrul infectiilor, neoplaziilor, etc.
Este indicat sa consultati medicul internist pentru evaluare.