edem limfatic sau tromboflebita dupa operatie extirpare san

Tratamente cancer

Postata de ligia40 cu 10 ani in urma.

cum poate fi tratat edemul limfatic sau tromboflebita(dupa unii medici)la membrul superior dupa operatie extirpare san in cancer mamar grad 3 B,edem aparut dupa operatie si care n-a scazut nici dupa 8 luni,la o doamna in varsta de 86 ani. nu a facut chimioterapie sau radioterapie.

Raspunsuri (1)

Dr. Ramona Ionescu

acum 10 ani

Va recomand sa efectuati o ecografie Doppler de membru superior pentru a exclude o tromboza venoasa. In cazul existentei unei tromboze, trebuie sa mergeti al un medic cardiolog sa va recomande tratament. Daca nu este tromboza si este doar edem limfatic, trebuie sa efectuati drenaj limfatic.