Diagnosticul este tumora pe creier. Sunt sperante?

Tratamente cancer Tumoare pe creier Gliom malign

Postata de User cu 10 ani in urma.

Sora mea in varsta de 53 de ani a fost diagnosticata cu Hiperlipidemie mixta DRG.cod 1, tumora pe creier supratentorial cu evolutie imprevizibila, gliom de corp calos grad 4 tratament in prima faza, medrol, omez, rosucard. I s-a efectuat biopsie si ni s-a recomandat radioterapie . Dorim sa stim daca sunt sperante. Am uitat sa spun ca mana dreapta este fara putere. Piciorul drept il taraste, piciorul stang are perioade cand cedeaza(se inmoaie). Nu isi gaseste cuvintele, aude si vede inca bine, nu are pofta de mancare si se exprima cu greutate. Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Ramona Ionescu

acum 10 ani

Ar trebui sa efectuati si teste de imunohistochimie. Daca este glioblastom are indicatie de radioterapie concomitent cu chimioterapie. Sunt sperante, dar fiecare pacient evolueaza in felul lui. Doar fara tratament stim sigur care este rezultatul. Cu tratament are o sansa ca tumora sa se reduca in dimensiuni sau sa nu mai creasca si, in acest fel, sa nu mai evolueze simptomele. Puteti urma tratamentul de chimioterapie sau radioterapie in cadrul Centrului Oncofort, call center: 021-323.00.00(02).

Radioterapie

acum 10 ani

Orice om stie ca radiatiile produc cancer si distrug tesutul, insa cand aud de cancer uita aceste lucruri caci cu frica omul nu mai gandeste logic ci actioneaza ca un animal in primejdie.
Trebuie ca urmare sa fii medic sau un mare idiot sa crezi ca aceasta radioterapie face ceva bun cuiva.
In singura tara din lume unde se face totul corect la cancer, In Israel, medicii trateaza cancerul fara nici o operatie, chimioterapie si radioterapie si au numai 70 de decese de pe urma cancerului pe an la o pop**atie de 7-8 milioane. Se face detoxifierea corpului pe toate planurile doar si dieta stricta.
In Germania spre comparatie mor zilnic peste 700 de oameni de la tratamentul ccancerului cu radioterapie si chimioterapie si operatii. 700 pe zi ! De cancer nici nu mai apuca sa moara acesti oameni ci mor de la tratamente, deci nu mai puten spune ca mor din cauza cancerului.

Sanse de vindecare mari exista la orice forma de cancer, insa cu radioterapia , operatii si citostatice acestea ajung sa fie reduse la zero. Trebuie apelat la terapii alternative corecte, care exista.
Daca va luati insa dupa medicina asta oarba, sansele de a muri cresc enorm in timp ce sistemul medical ii umple buzunarele pe seama naivitatii pacientilor. 99% din medici nu ar face niciodata chimioterapie cand este vorba de ei sau famiile lor, iar radioterapie cam 80% din medici nu ar face.

Utilizator11587229707

acum 4 ani

Buna ziua , cum sa facut biopsia ! Prin ce interventie si cat de mare a fost deschiderea ! Cum a facuto chirurgical deschis sau a facut gaura cu neuronavigatia !