depind de sectia oncologie?

Tratamente cancer

Postata de nico eta cu 11 ani in urma.

Am facut analizele si..rezultatul este urmatorul-monocite-10,40%;hemoleucograma completa:basofile-1,4%;LDL CHOLESTEROL-111mg/dl;la electroforeza proteinelorserice-gama globuline-19,42%;la gama glutamil transferaza-45U/L;la urina :celule epiteliale plate numeroase;leucocite rare;hematii relativ frecvente;flora microbiana frecventa.Va rog frumos sa imi spuneti daca trebuie sa cer ajutorul unui oncolog de aici din Braila sau trebuie la alta sectie.V-am scris ca la ecograf mi s-a spus ca pe ficat sunt trei noduli hiperecogeni sugestiv pentru hemangioame hepatice.Va multumesc pentru intelegere.

Raspunsuri (4)

rob

acum 11 ani

Este musai sa mergeti la un medic curant ca sa va ghideze. In mod normal normal pentru inceput in doctor de interne si apoi la oncolog.

nico eta

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns dar medicul de familie mi-a spus ca nu trebuie sa-mi fac griji si de aceea am apelat la dumneavoastra

Adrienne

acum 11 ani

Medicul are dreptate. Cat despre cei trei noduli [ hemangioame] sunt formatiuni benigne congenitale sau dobandite, se poate trai mult si bine cu ei. Nu are rost sa intri in panica. Daca doresti, din cand in cand, poti face cate o ecografie sa vezi ce mai fac. Vorbesc din experienta proprie.

Dr. Ramona Ionescu

acum 10 ani

Daca va stiti cu o boala oncologica, mergeti cu analizele la un medic oncolog si obligatoriu efectuati un examen RMN hepatic pentru a fi sigur 100% de diagnosticul de hemangioame hepatice. Daca nu aveti o boala oncologica, mergeti cu analizele la medicul de familie sau la un medic specialist de medicina interna si, repetati ecografia hepatica peste o luna; daca petele de la ficat cresc in dimensiuni sau se inmultesc, efectuati RMN hepatic. Ar trebui sa efectuati si o urocultura pentru ca examenul sumar de urina sugereaza o infectie urinara.