Citostatice

Tratamente cancer

Postata de MaricelaPanainte cu 10 ani in urma.

Tatal meu a fost diagnosticat cu Neoplasm Rect Inferior.Afost supus unor operatii in care i s-a instalat o ileostoma provizorie.Pe data de 31 mai i s-a scos ileostoma si in momentul de fata cred ca lucrurile merg spre bine in sensul ca i s-a reglat tranzitul,a inceput sa aiba scaun in fiecare zi.Am vazut protocolul pe care dr.oncolog il va aplica in cazul tatalui meu si as dori sa aflu cum se vor manifesta efectele medicamentelor:Xelox(Eloxatine+capecitabina).As mai dori sa aflu lucruri legate de dieta,daca in timpul citostaticelor ar trebui sa elimine proteina animala(carne,lapte,oua).Exista pe piata multe suplimente care suprima celula tumorala am citit multe despre Agaricus,Oncolyn,Ganoderma.As vrea mai multe informatii de la persoane care folosesc unele din aceste produse.Pana acum chirurgical totul a mers bine,in curand vom merge la Oncologie...Si vom vedea...Am trait o adevarata drama de la aflarea diagnosticului,iar tatal meu a trecut prin clipe cumplite.....Dar cum acum pare un regula speranta a renascut.....

Raspunsuri (1)

Dr. Paula Toma

acum 10 ani

Dupa 6 luni de la prima operatie chimioterapia adjuvanta nu-si mai are rostul si nu mai trebuie facuta decât in caz de recãdere. "antitumoralele" amintite nu au dovedit vreo eficacitate înafara de cea financiara pentru producãtor. Alimentatia trebuie sa fie echilibrata, sãnãtoasã si sa contina TOATE principiile alimentare.