Ce pot face in cazul aparitiei cancerului rectal?

Tratamente cancer

Postata de User cu 11 ani in urma.

Tatal meu este internat la spitalul judetean Ploiesti, diagnosticat cu cancer rectal. S-a facut biopsie si acum asteptam rezultatul, analiza. Ce va de urma? Are 90 de ani, s-a propus operatie cu construirea unui anus artificial. Asteptam un sfat. Multumim!

Raspunsuri (1)

Dr. Ramona Ionescu

acum 10 ani

Pentru a hotari ce tratament este necesar in cazul tatalui dumneavoastra este nevoie de efectuarea unor investigatii pentru a stadializa boala: CT torace, CT/RMN abdomen + pelvis. Tinand cont de varsta inaintata a pacientului, este foarte importanta si starea clinica a acestuia + analizele de sange. In functie de rezultate se indica radioterapie sau interventie chirurgicala. Daca medicul chirurg care l-a examinat considera ca exista risc de ocluzie, efectuarea unei colostome (anus contra naturii), ar fi necesara inainte de inceperea radioterapiei.