Am fost diagnosticata cu cancer la san

Tratamente cancer

Postata de Cristina 222 cu 11 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu cancer la san si am fost programata pentru operatie, nu exista alta varianta?

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aceasta este cea mai buna varianta, indicatia de electie in tratarea cancerului ( alaturi de alte terapii- radio si/sau chimioterapie) pentru a creste sansele de vindecare.

balanelena

acum 11 ani

am fost operata de cancer de san dept in luna decembrie 2011 descoperit in prima faza am facut radioterapie 5 saptamini de atunci continui cu tratament medicamentos cu tamocsifen 5 ani problema mea de acum este ca am facut o mamografie rezultat;-sani cu densitate grasoasa omogena.-rare microcalcifieri inelare mamar bilateral.= fara modificari suspecte.-ecografie mamara s2000+elastografie sandrep:-status postoperator,postradioterapie;=ora 9.30,periferic,ganglion limfatic de 8/4mm deaspect normal= axila dreapta libera -san sting:-ora 10.30, spre periferie, ectazie ductala pseudochistica, diametru maxim 5mm; continutul lichidian confirmat elastografic;- la acelasi nivel,mai profund,nodul hipoecogen cu caractere benigne,9/5mm[ganglion linfaric?]:=paraareolar,ora 1, chist simplu de 6mm,ne modificat fata de aprilie 2012;=ora 2.30, periferic, formatiune nodulara cu caractere benigne,27/13/27 mm, predominant hiperecogena [aspect de ganglion limfatic cu sinus hipertrofiat, corticala subtire];aspect elastografic de structura predominant dura, net conturata;=in contact cu formatiunea precedenta, cranial si extern fata de aceasta, conglomerat de ectazii ductale, diamertru 4 mm;= axila stanga libera.-recomandari: control ecografic peste 6 luni. va rog din suflet sa imi spuneti si parerea dv. daca e bine sa mai astept 6 luni sau ce ar trebui sa fac imi este teama de un alt cancer va rog sfatuiti-ma ce sa fac?

Buna

acum 11 ani

Bineinteles ca exista alte alternative mai bune, chiar mult mai bune insa depinde de tine.
Daca te uiti la femeile operate si care primesc citostatice sua radioterapie in cazuri similare nu o sa constati decat boala si moarte in peste 97% din cazuri in primii 5 ani. Insa nu tot ce apare la san este cancer si des diagnosticul gresit induce psihic aceleasi boli ca si cum ai avea cancer caci mintea omului are un efect foarte puternic. In plus cauza la cancer la san la femei nu o stie medicina si nici nu vrea sa o stie caci altfel cine s-ar mai trata: este vorba de probleme serioase cu sotul sau de griji mari cu copii. De ex. cine se separata sau rezolva conflictul cu sotul se vindeca fara nici un medicament.
Insa cum separarea si divortul este un proces cam suparator si lung si pe care unii nici nu il pot incepe, e clar ca acest drum e destul de greu pt. cele mai multe femei. Dr. Hamer, un oncolog german care a descoperit cauzele psihice ale cancerelor a vindecat peste 60.000 de pacienti fara tratamente, doar prin recunoasterea si eliminarea cauzei !
Asa ca.... taiatul, chimio si radioterapia sunt bune numai la c***aut medicamente in mod inutil pacientului dar util industriei.

balanelena

acum 11 ani

va multumesc si o sa incerc sa i-mi rezolv problemele

sperante

acum 11 ani

tb mers la doctor, mai bine sa apelezi la tratamentele existente decat sa nu faci nimic....si cand zic doctor ma refer ca tb mers la mai multi....chiar si la cei din strainatate...la clinica OncoFort vin si din Austria doctori.

Dr. Ramona Ionescu

acum 10 ani

Modificarile din rezultat sunt descrise ca fiind toate benigne (noduli bine conturati, chisturi). Ar fi mai bine sa repetati peste 3 luni, pentru comparatie.