transpiratie

Transpiratia

Postata de - de ce - cu 13 ani in urma.

am un baietel de 7 ani de ceva timp transpira palmele miinilor si p***a picioarelor ce se poate face ? multumesc

Raspunsuri (2)

Victoria ( psiholog )

acum 13 ani

Buna! exista o probabilitate mare ca baietelul dvs sa prezinte simptomele hiperhidrozei palmo plantare. Acest tip de hiperhidroza este indus emotional. (poate fi insa si efectul secundar al unor medicamente sau al unor disfunc''''ii interne)Fiti atenta la comportamentul baietelului(e agitat, plange des, se inerveaza rapid, se sufoca..) deasemenea ar fi bine sa-i controlati si regimul alimentar acesta nu trebuie sa contina mancaruri si bauturi fierbinti,produse iuti si in cazul in care dumneavoastra ,sotul sau in anturajul baietelului se fumeaza, feriti-l de fumul de tigara pentru ca inhalarea acestuia poate fi si ea o cauza a aparitiei hiperhidrozei. Un moment important este si baia copilului, se prea poate ca baietelul dumneavoastra sa prefere apa fierbinte, uneori chiar prea fierbinte. Supunerea repetata a corpului la caldura excesiva favorizeaza aparitia transpiratiei ca urmare a dereglarii temperaturii corpului. (disfunctie hipotalamica)E necesar ca sa faceti un consult medical, o anamneza judicioasa pentru a depista cauza transpiratiei. Cred totusi ca e un motiv emotional iar un remediu bun ar fi evitarea situatiilor stresante, evitarea certurilor si incurajarea baietelului. (ATENTIE: In nici un caz nu apelati la betablocante!)

vio

acum 13 ani

am avut si eu astfel de probl cu baietelul, dar dupa administrarea mai indelungata de antibiotice *a avut o viroza(, apoi un medic pediatru mi a sp ca de la lipsa fierului , i am dat si nu am mai av astfel de probleme