transpiratie si miros

Transpiratia

Postata de simonas_80 cu 12 ani in urma.

De cateva zile mi se intampla ceva f neplacut:cand transpir am inceput sa miros,un miros intepator,nu mi s-a mai intamplat niciodata si nu stiu de ce.Poate sa fie din cauza stresului?

Raspunsuri (1)

Nirolf

acum 12 ani

Amoniacul este o substanta cu mirosul intepator, si este unul din substantele rezultate din descompunerea acidului uric. Acidul uric este la randul lui rezultat din arderea proteinelor in organism. Proteinele sunt pe de o parte "caramizile" din care este construit corpul nostru, pe de alta parte sunt si o sursa de energie, la fel ca si glucidele si lipidele.
Excesul de proteine din alimentatie poate cauza pe de o parte un miros mai greu al transpiratiei, datorita acestui acid uric, pe de alta parte poate cauza formarea calculilor renali sau a gutei - cristale a sarurilor acidului uric sau acidului oxalic care se formeaza in urina - calculi renali sau in articulatii - guta.
O dieta cu baza pe fructe si legume curata sangele, ajuta la eliminarea sarurilor acestor acizi din organism, aduce un aport sanatos de vitamine si minerale, samd.