transpiratie nocturna abudenta

Transpiratia

Postata de catalinig cu 12 ani in urma.

De aproxmativ doua luni, copilul meu (2 ani si 10 luni) transpira abudent in timpul somnului.
Aceasta situatie a survenit ca urmare a unei viroze (angina acuta)care a debutat cu febra mare , care nu ceda la antitermice (39.5, cind a si convulsionat febril).
Desi a fost tratat medicamentos(antibiotice) o perioada de 3 saptamini ,febra a cedat putin, dar tot depaseste 38 C.uneori .Si acest lucru se intimpla de aproxmativ 2 luni .(adica de aproape 2 luni este febril) Nu stiu cum sa rezolv aceasta situatie:temperatura ridicata a copilului si transpiratia nocturna abudenta.In rest , copilul nu are nici un simtom care sa confirme un diagnostic:este vesel,energic , nu tuseste, doar febril (mai putin noaptea ,cind in schimb transpira excesiv).
Mentionez ca i-am facut o sumedenie de investigatii: hemoleucograma, d.p.v.bacterian, ecografic, orl ,neurologic , toate sint bine in momentul de fata.. Pina si de leucemie a fost suspectat pina la aflarea rezultatelor (avind si cazuri in familie).Singurile analize modificate au fost cele de imunitate(IgA si IgG care se situau sub valorile normale minime) .In rest , ....nimic Si totusi febra exista, iar pentru o mama care are un copil diagnosticat cu sindrom convulsiv febril este groaznic.Daca copilul a convulsionat la numai 39.5 (temperatura rectala) acum ma intreb care este in prezent pragul convulsivant la el.
Va rog, daca are cineva o opinie m-ar ajuta enorm

Raspunsuri (2)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

mihaela

acum 8 ani

incearca sa vezi daca nu are viermisori de tipul ascarizilor, care se ascund si la plamani si dau febra.pt a depista ai nevoie de analiza scaunului dar si de o radiografie pulmonara.multa sanatate!