transpiratia la copii

Transpiratia

Postata de mami10 cu 11 ani in urma.

BUNA TUTUROR!MA NUMESC LOREDANA SI AM O FETITA DE 6 ANI JUMATE,CAREIA II MIROASE FOARTE URAT TRANSPIRATIA.CE POT FACE SA REZOLV ACEST DISCONFORT,ESTE O CAUZA HORMONALA SAU ARE LEGATURA CU FAPTUL CA ESTE IN CRESTERE?V-AS FII RECUNOSCATOARE,DACA MI-ATI DA O MANA DE AJUTOR!!!MULTUMESC.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Transpiratia urat mirositoase poarta denumirea de bromhidroza. Ea poate avea drept cauze alimentatia ( usturoi, ceapa, alcool,etc ) ,anumite medicamente ( penicilina), anumite toxine care sunt astfel eliminate. De asemenea, exista si cauze metabolice care pot fi excluse.
Igiena este esentiala. Va recomand sa-i faceti o evaluare clinico-biologica pentru a exclude o cauza metabolica.

mami10

acum 11 ani

VA MULTUMESC DIN SUFLET,PT MESAJ.VREAU SA VA SPUN CA,IN PRIVINTA IGIENEI STAM FOARTE BINE,MAI ALES CA MERGE LA GRADINITA SI FACE SI KARATE ,IAR IN CONDITIILE ASTEA NU NEGLIJAM ACEST ASPECT,AL IGIENEI,CAT DESPRE ALIMENTATIE...CE SA ZIC...NU CONSUMA USTUROI SI TOT CE E FACUT CU EL,IAR CEAPA....O FOLOSESC IN MANCARE,DECI O CONSUMA FIARTA(GATITA).AS DORI FOARTE MULT SA-MI SPUNETI CE INSEAMNA EVALUAREA CLINICO-BIOLOGICA.IMPUNE UN SET DE ANALIZE DE SANGE....CE ANUME TREBUIE SA FAC?