cum se numeste boala

Transpiratia

Postata de iazmin cu 14 ani in urma.

am si eu un baietel de doua luni care nu transpira absolut de loc oricat de gros l-as imbraca. Am auzit ca a nu transpira este o boala foarte rara, ar trebui sa mai astept deoarece este asa de mic sau sa merg la un medic? Stie cineva cum se numeste aceasta boala?va rog ajutati-ma

Raspunsuri (1)

elena, Iasi

acum 14 ani

Anhidroza
Dacă transpiraţia excesivă creează disconfort, lipsa totală a transpiraţiei nu este deloc un motiv de bucurie, fiindcă poate pune viaţa în pericol. Anhidroza, boala care defineşte absenţa transpiraţiei, este foarte periculoasă, fiindcă organismul nu mai are capacitatea de a-şi menţine temperatura constantă. Persoanele cu anhidroză nu tolerează căldura şi sînt foarte expuse insolaţiei. Ameţeala, senzaţia de slăbiciune, crampele musculare, palpitaţiile sînt simptome ale anhidrozei, iar ele pot merge pînă la halucinaţii şi chiar comă în cazurile severe. Această afecţiune este adesea consecinţa diabetului, hipotiroidiei, tulburărilor nervoase (cu afectarea hipotalamusului), dar şi a unor medicamente. Deshidratarea excesivă este o altă cauză a absenţei transpiraţiei. Dacă anhidroza este localizată, ea nu creează probleme grave de sănătate. Cauzele de apariţie sînt infecţiile şi traumatismele glandelor sudoripare. P.S: Vezi pe GOOGLE si alte informatii. Sanatate.