care ar fi motivul transpiratiei la copii?

Transpiratia

Postata de membru225519 cu 11 ani in urma.

Am o fetita de 2 ani care transpira foarte mult (in special in timpul somnului). A inceput sa transpire de pe la 5 luni (dar nu ca acum-atunci transpira doar la cap). Ar putea fi o raceala nedescoperita (ne tot tratam de 1 o luna pentru raceala ), sau din ce alte motive ar putea transpira?

Raspunsuri (2)

patryk

acum 11 ani

hipocalcemie, asta poate sa fie.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cauzele hipersudoratiei ( transpiratie excesiva) pot fi numeroase, printre care:sindrom infectios, afectiuni metabolice (diabet, hipoglicemi, tiroidiene, hipofizare, etc),medicamentoasa, cauze neurologice, idiopatice ( fara o cauza cunoscuta), etc.
Este recomandat sa fie evaluat amanuntit in vederea identificarii unei posibile cauze.