stare febrila

Toxiinfectii alimentare

Postata de marianamoldo cu 11 ani in urma.

copil de 1 an si 9 luni are febra 39,2 numai seara,dupa consum de struguri probabil,fara nici o afectiune prezenta si cu stare gen f buna in cursul zilei; este sub panadol si nurofen alternativ si nu cedeaza febra, debutul a fost cu o varsatura dupa consumul de struguri la aprox 8 ore si instalarea febrei dupa alte 3 ore; starea este asa de 48 ore, nu a mai varsat si a primit dieta bogata in lichide ; multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

of of of

acum 11 ani

pai asta-i febra ???? Febra asta e vindecatoare si tu o opresti fortat intoxicand corpul cu medicamentele acelea. Ii faci mai mult rau decat bine combatand un mecanism de aparare o organsimului.
I se trage de la struguri si nu-i fac bine atatea lichide cand boala este cauzata de la un exces de lichide (struguri, probabil si necopti). Pt. ce ii dai medicamentele acelea ? Sunt toxice, citeste hartia insotitoare.

eva40

acum 11 ani

BRAVO!!!!!!! SUNT TOTAL DEACORD CU DVS!
Asta fac parintii care nu citesc despre functionarea corpului,va recomand stimata doamna sa nu-i dati medicamente.Daca aveti acasa otet si apa,faceti compresa cu otet dar numai in cazul cand febra este prea mare,trece de 39grade.Asa cum au procedat stramosii nostrii.Ceai de salcie alba:) miere si somn

marianamoldo

acum 11 ani

antitermicele au fost date la recomandare pediatrului, deoarece febra nu a scazut dupa metodele clasice (compres cu apa si otet), oricum multumesc ptr sfaturi, o sa incerc si ceaiul