Problema cu stomacul

Toxiinfectii alimentare

Postata de kriss_printessa_ta cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 16 ani si de cateva saptamani sa zic asa am inceput sa mananc foarte mult,mai ales dulciuri si haotic.De apr 1 sapt de fiecare data cand mananc mancare ma apuca greata insa cand mananc de ex dulciuri sau fructe nu am nicio problema:|.De la ce ar putea fi? poate fi din cauza ca am inceput sa mananc mai mult decat de obicei? pentru ca inainte nu mancam mai deloc...daca apucam sa mananc 2 mese pe zi era sarbatoare:)).Inca un lucru...pe la sfarsitul lunii octombrie-noiembrie 2009 am avut un contact sexual neprotejat...nu cred ca ar fi de la acest lucru problema mea cu starile de greata insa v-am zis pentru orice eventualitate.Am inaltimea de 1.57 si in momentul de fata am 47 kg.Multumesc mult si astept cat mai curand raspunsul.O zi buna!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa excludeti din regimul alimentar urmatoarele: produsele condimentate, expuse la temperaturi extreme (foarte cald, foarte rece), bauturie carbogazoase, alcool, tutun, prajeli, , dulciurile concentrate, mancaruri grase. Evitati pranzurile abundente, alegeti mese reduse cantitativ si dese. respectati ocele 8 ore de somn, mancati in liniste si fara graba.
ar fi bine de redus consumul lor: carne grasa, sarata, afumata, mezeluri, carnati, lactate( branzeturi fermentate, sarate, afumate, smantana), rantasuri, maioneza;fainoase( paine moale, paine prajita, paine neagra), dulciurile concentrate, aluaturile dospite proaspete, prajiturile cu crema;zarzavaturi crude, zarzavaturi fibroase, aţoase (castraveţi, morcovi, ridichi, conopida, varză, fasole uscata, mazare, ciuperci, vinete, rosii , legume picante (ceapa, usturoi, ardei iute);condimente iuti si iritante(piper, boia, ardei iute, hrean, mustar, dafin, otet, muraturi), bauturi:(orice bautura foarte rece sau fierbinte, bauturi acre, alcool, ceai rusesc, chinezesc, cafea)