Pete rosii

Toxiinfectii alimentare

Postata de nica_maria2008 cu 13 ani in urma.

Baietelul meu are trei luni si il hranesc la san. I-a aparut pe corp pete rosii,la cateva ore dupa ce am consumat o felie de parizer(cred)expirat. Va rog sa-mi spuneti ce sa fac, trebuie sa merg la doctor urgent?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

O mama care - si alapteaza copilul, trebuie sa manance cu grija, fara condimente fara varza, fara fasole sau conserve,pentru a avea o digestie usoara si fara ca o serie de produsi intermediari sa determine,tulburari digestive ,indigestii sau chiar influente negative,de digestie,colici abdominale la copilul alaptat..
Pe scurt, este posibil ca aceste pete rosietice pe tegumentele copilului , sa fie din cauza, alimentatiei d-vs cu parizer. ,deci nu-i trebuie nici un tratament . Boala infecto-contagioasa nu poate fi, deoarece sugarul mosteneste imunitate de la mama si astfel este protejat cel putin pana la varsta de 6 luni, chiar daca ar fi venit in contact cu un potential contagios.

Medic Epuran

acum 13 ani

Probabil este vorba de o alergie a copilului d-vs. Ar fi indicat să consultaţi un medic pediatru