Buna ziua

Toxiinfectii alimentare

Postata de junkyyy cu 13 ani in urma.

Buna Ziua !
De aproximativ 3 saptamani am stari de voma in permanenta ,dar fara a voma.Acesta este singurul simptom . Ce ar putea fi ?
Multumesc anticipat!!!

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Nu cred să fie vorba de toxiinfecţie alimentară ! Această stare se instalează brusc , mai brutal şi cu stare generală alterată ( cu sau fără febră ) .Se instalează imediat după ingerarea de alimente alterate sau contaminate.
La dumneavoastră sindromul de greţă şi senzaţie de vomă dare deja o durată de 3 săptămâni ,ceea ce denotă o reacţie de apărare a stomacului faţă de factori necunoscuţi.
Se impune un consult la un medic gastroenterolog pentru un consult şi o explorare a tubului digestiv şi a anexelor hepato biliare inclusiv , coproparazitologic .
Cu Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Dr Gabriel Stoica

acum 13 ani

Buna seara,
Din profilul dvs. rezulta ca aveti 16 ani si sunteti de sex masculin.
In acest caz senzatia de voma poate fi simptomul mai multor afectiuni.
Cred ca ar trebui sa va faceti timp sa ajungeti la un medic.
Daca imi oferiti mai multe detalii va pot ajuta cu sfaturi, analize, etc, dar, in cazul dvs. nu se poate suplini consultul medical propriu-zis.
In termeni proprii, nu este, mai mult ca sigur o toxi-infectie alimentara.
Pentru o mai buna intelegere consultati pe site-ul nostru articolele referitoare la aceasta afectiune.

//sfatulmedicului.ro/Toxiinfectii-alimentare/intoxicatia-alimentara_543

Va urez sanatate!

georgeta

acum 13 ani

Sunt din Ploiesti si tin sa-ti spun ca am patit mai rau ca tine,au durat 60 de zile.Am fost la urgente tot timpul iar un doctor m-a trimis la psihiatrie.Am ajuns la Bucuresti si m-a depistat cu paraziti(geardia,toxoplasma,micoplasma...).Am uitat sa-ti spun ca la Ploiest analizele erau foarte bune.Dupa primul tratament mi-a luat cu mana.