Doresc interpretarea CT torace cu substanta de contrast?

Tomografie computerizata Astm

Postata de sorilili cu 6 ani in urma.

Rezultat:
Se evidentiaza leziuni pulmonare reticulo-nodulare, cu aspect sechelar, cu dimensiuni individuale de pana la 11mm, dispuse mediopulmonar, posterior, pe o arie de aproximativ 9/12 cm.

Fara leziuni pulmonare active evidente CT.
Mediastin fara adenopatii notabile evidente CT.
Fara colectii lichidiene intrapleurale evidente CT.
Organe ale etajului abdominal superior fara leziuni patologice evidente CT.

Concluzie: Leziuni pulmonare reticulo-nodulare drepte, cu aspect sechelar. Se recomanda urmarire.

Tomografia a fost realizata pentru investigarea astmului in exacerbare + ''ceva'' ce parea o pneumonie pe plamanul drept. Simptome: tuse cu expectoratie galbui/verzui, oboseala, senzatie de lipsa de aer, ''harait'' in plamani, in special cel drept cu imposibilitarea de a sta/dormi pe partea dreapta.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.