Va rog interpretare analize?

Tiroidita autoimuna

Postata de Doina cu 8 luni in urma.

Va rog interpretare analize :
Anti-tiroglobulina val 52 iar limite 0:4
Anti Tpo. val >1000 iar limite 0:9
Tsh val 1,3 iar limite 0,34: 5,1

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Interpretarea analizelor este urmatoarea:

Anti-tiroglobulina: valoarea de 52 este peste limitele normale, care sunt intre 0 si 4. Ceea ce inseamna ca nivelul de anticorpi anti-tiroglobulina este crescut. Anti-tiroglobulina este o analiza utilizata pentru diagnosticul bolilor tiroidiene autoimune, cum ar fi tiroidita Hashimoto.

Anti-TPO (anticorpi anti-tiroperoxidaza): valoarea de peste 1000 este mult peste limitele normale, care sunt intre 0 si 9. Acest nivel crescut indica o activitate autoimuna semnificativa indreptata impotriva tiroperoxidazei, o proteina implicata in producerea hormonilor tiroidieni. De asemenea, aceasta este asociata cu tiroidita Hashimoto si alte afectiuni tiroidiene autoimune.

TSH (hormonul stimulator al tiroidei): valoarea de 1,3 se incadreaza in limitele normale, care sunt intre 0,34 si 5,1. TSH este un hormon produs de glanda pituitara care controleaza productia de hormoni tiroidieni (T3 si T4). Aceasta valoare inseamna ca nivelul de TSH este in intervalul normal, ceea ce sugereaza o functie tiroidiana adecvata.

In ansamblu, aceste rezultate sugereaza o posibila prezenta a unei boli tiroidiene autoimune, cum ar fi tiroidita Hashimoto. Aceasta conditie este caracterizata prin inflamatie cronica a glandei tiroide si poate provoca hipotiroidism (niveluri scazute de hormoni tiroidieni). Pentru o interpretare completa si un diagnostic precis, este recomandat sa discutati aceste rezultate cu medicul endocrinolog.

Va recomandam sa va programati la un medic endocrinolog: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/tiroidita-hashimoto-semne-care-indica-ca-ai-probleme-cu-tiroida_16888
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/tiroidita-hashimoto_12216