Unde se poate efectua un test de stimulare TRH?

Tiroida

Postata de Utilizator21718950635 cu 3 luni in urma.

investigații afecțiuni tiroidiene.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Un test de stimulare TRH (Thyrotropin Releasing Hormone) se poate efectua intr-un laborator specializat sau intr-o clinica sau spital care dispune de un departament de endocrinologie.

Este important ca testul sa fie efectuat de catre profesionisti deoarece acesta implica administrarea intravenoasa a hormonului TRH, ceea ce necesita o atentie sporita.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/analize/testul-de-stimulare-al-hormonului-eliberator-de-tirotropina_237
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/despre-tiroida-si-afectiunile-ei_5806

Utilizator21718950635

acum 2 luni

Să înțeleg că orice departament de endocrinologie sau laborator de la noi efectuează acest test? Atunci de ce nu se face, în locul analizelor clasice de sânge? Avem nevoie de un loc unde pot merge la sigur, nu să caut și să nu găsesc...