Țiuit în ureche și durere de cap?

Tinitus

Postata de Ionut cu 2 luni in urma.

Bună ziua?de o săptămâna am avut o durere în urechea dreaptă,în care am luat antibiotic 7 zile,și câte un ketonal pentru ameliorarea dureri,durerea a dispărut aproape complet dar am rămas cu un bâzâit în ureche,un bâzâit ca al televizoarelor vechi alea cu tub,și îmi aud bătăile inimi în ureche iar la un echer îmi aud acea pulsație foarte tare și mă doare și partea dreaptă a capului,mă doare și la ceafă am amețeli ușurare,și câteodată văd și niște musculițe albe în câmpul vizual,mai ales la lumina puternică le văd foarte accentuate,am avut acum 3 ani problema cu aceasi ureche dar mi-a curățat-o de cerumen,e posibil să îmi apărut azi am fost azi la medicul de familie și mâine am programare la orl sa mi-o curețe,ma îngrijorează foarte mult durerea de cap și ceafa mai ales cave depun efort,a fost o situație când am ridicat o greutate de 80 kg,peste 2 secunde am început să văd totul negru și niște bule extrem de mari,era să cad din picioare dar mi-am revenit 20 secunde cam așa,mă neliniștește cel mai mult durerea de cap și ceafa și amețelile,durerile de cap nu-s continue apar la fiecare 5 minute cu o înțepătură medie și dispare,țin să mentinonez ca după anul nou până acum am dust într-un stres continuu cu o problemă la stomac la care am rezolvat-o,dar sunt încă sub supraveghere medicală mai am de făcut o endoscopie,am fost stresat,încă sunt stresat pentru ca orice durere o percep altfel acum,înainte nu prea le băgam de seamă și treceau foarte ușor acum dacă îmi apare o durere spun ca am ceva grav,mai am și o durere între omoplați și cervicală,în urma unui CT pe care l-am făcut acum 4 luni,pentru durerea de stomac nu mi-ai găsit nimic decât o spondiloza L5,fără spondilolioz,am citit ca spondiloza cervicală da dureri între omoplați și ceafă,dimineața tot spatele meu este rigid și când îmi mișc capul stânga dreapta mă doare între omoplați îmi pocnește în spate la gât și gâtul meu și mișcă ca pe nisip,Nustiu dacă simptomele îs așa grave sau dacă e mai mult o stare de anxietate sau depresie,îmi puteți da un sfat cu ce problemă să încep pens oară la doctor,am explicat la doctorul de familie cat de cat despre situație dar nu-s în România,sunt în Danemarca aici e puțin diferit nu te poți duce când vrei mă medic și sistemul e unul lent,mă mir cum m-a trimis la ORL,Mulțumesc ca citiți mesajele noastre și ca ne răspundeți la întrebări,Vă doresc o zi bună!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi cauzate de o serie de afectiuni, inclusiv probleme cu urechea interna, precum sindromul Meniere sau otita media, tulburari ale sistemului nervos central, precum migrene sau chiar de stres si anxietate. De asemenea, anumite afectiuni ale coloanei vertebrale pot provoca dureri de cap, ameteli si tinitus (bazaitul in ureche).

Este bine ca v-ati programat la un medic ORL, acesta fiind cel care poate stabili daca problema cu urechea este cauza simptomelor tale. Acesta poate recomanda o serie de teste, inclusiv audiograma sau teste de echilibru. In functie de rezultate, v-ar putea recomanda un consult la un neurolog sau la un medic specialist in boli ale coloanei vertebrale.

Daca durerea de cap este severa si persistenta sau daca apar alte simptome noi, precum greata, varsaturi, pierderea echilibrului, slabiciuni in anumite parti ale corpului sau modificari ale vederii, este necesar sa mergeti cat mai rapid la un medic.

Daca suspectati ca starea de stres este o cauza majora a simptomelor dvs., poate fi util sa vorbiti cu un psiholog sau un psihiatru. Acestia va pot recomanda terapie sau medicatie, care v-ar putea ajuta sa gestionati stresul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/ce-poate-cauza-tiuitul-in-urechei_16400
sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/cauzele-si-tratamentele-principale-ale-vertijului_15185

Ionut

acum 2 luni

Mulțumesc pentru răspuns,vreau să mai aduc ca,atunci când,sunt relaxat și întorc capul puțin spre stânga sau dreapta se aude o pocnitură în spatele gâtului și un”hascait”și atunci când trag umeri se aude niște pocnituri în spatele omoplatului stâng,și dacă întorc gâtul la maxim stânga dreapta se aude ca și cum gâtul meu se întoarce pe o suprafață de nisip!Chiar acum sunt la medicul ORL aștept să-mi rezolv problemele cu urechea și o să le povestesc și de problema cu durerile de spate!Va mulțumesc pentru răspunsuri și pentru răbdarea și sfătuirile date oamenilor!