Vaccin

Tetanos

Postata de mikeiacob cu 13 ani in urma.

Cat timp dureaza efectul antitetanosului?

Raspunsuri (15)

floryny

acum 13 ani

Efectul dureaza pana la 5 ani.

mikeiacob

acum 13 ani

In februarie m-a muscat pisica, am mers la urgenta, mi-au curtat plaga si mi-au fact un antitetanos, ieri m-am intepat intr-un cui; as dori sa stiu daca e necesar, sau nu, sa merg din nou sa-mi faca injectia aceea.

floryny

acum 13 ani

Ar fi bine sa mergi la medic sa-ti vada rana care trebuie dezinfectata cum trebuie si daca este necesar va trebui sa faci din nou antitetanos.

mihai

acum 13 ani

m-am ranit intr-un cui ,in mana,destul de adanc,acum patru zile.Rana pare sa se vindece complet deja(cuiul era subtire),dar un prieten mi-a spus ca trebuia sa fii facut vaccinul antitetanos.Eu la momentul acela,am sters rana cu spirt,si m-am bandajat.Mai pe scurt,intrebarea mea ar fi,infectarea cu acest bacil mai este posibila,sau pericolul a trecut? sau pot aparea semne mai tarziu(cand ,maxim)

Alexandra

acum 13 ani

ma-m taiat la picior (in talpa) si ma-m dezinfectat cu betadina si am spalat rana cu ceai de pelin,acum mi s-a inchis rana.am facut bine?

scumpu alexandru stefan

acum 11 ani

sa stii ca trebuia sa faci antiitetanos.se poate agrava rana si tetanosul cauzeaza moartea.deci fa cat mai repede.si sa stii ca efectul dureaza 5 ani.mori daca nul faci

aaaaaaaaaaaaaaa

acum 13 ani

mam taiat intrun cutit ruginit acum 6 zile si nustiu daca este necesar sa imi faca vaccinul ala in burta :)

vlad

acum 13 ani

eu am fost muscat de un caine turbat de ass si n-am facut nici un vaccin si nam nik,am calcat intr-un cui de 100 ruginit,nu am facut antitetanos,ci m-am vindecat singur cu retetele mele propii din plante medicinale si mi-sa vindecat complet in 2 saptamani.am doar 16 ani dar stiu sa ma tratez fara medicamentele alea de 2 bani care te mai seaca si de bani.daca pui mana pe o carte cu plante medicinale,iei notite si inveti ceva caloomea,poti fi propiul tau doctor.PEACE

Sorin

acum 12 ani

esti mai prost decat noaptea,daca faci astfel de afirmatii,bazate doar pe vastele tale cunostinte in ce priveste plantele medicinale.

sinan

acum 12 ani

acum vreo 5 ani, mi-a intrat (din cauza neatentiei si a grabei), o tabla de 0.3mm sub genunchi, pana aproape de rotula, nu am facut nici un tetanos, nici o injectie, doar am dezinfectat locul si apoi am fost la urgenta, unde mi-au pus vreo 4 copci, totul fiind ok...
...apropo, in vechime cei care se intepau, cum credeti ca...supravietuiau?

Alberto

acum 12 ani

Depinde in ce se intepau , cat de veche e "vechimea " asta de care spui. Si oricum , mancarea era mai naturala , nu parizer cu oase si pile tocata si plina de aditivi si E-uri.

radu iulia antonia

acum 11 ani

dureaza 5 ani antitetanus

narcis

acum 11 ani

imunitatea inoculari dureaza 5-10 ani

stelian

acum 11 ani

salut ! acum 3 luni d ezile am fost muscat d eun caine m-am dus la spital si mi-au facut injectia antitetanos azi m-am intepat intr-un cui ruginit care era intr-o scandura mai este nevoie sa fac acel vaccin sau nu? rog raspuns !

Rudolf

acum 8 ani

Ati fost la spital ca v-a mușcat câinele si ati facut vaccinul anitetanus? Asta ar însemna sa merg sa fac vaccinul antirabic pentru ca am calcat intr un cui. Lumea din ziua de azi doarme in picioare...