taietura

Tetanos

Postata de liahim cu 12 ani in urma.

m-am taiat intr-un cornier sambata trecuta (03-septembrie) e o taietura cam maricica de vreo 5-6cm lungime dar nu e adanca tare. am sters sangele imediat, am pus rivanol iar a doua zi dupa ce am spalato cu rivanol am pus peste ea praf de antibiotic, a prins coaja sa lipit bine, dar e putin roie pe margine nu tare. nu am fost la spital pentru ca sa prins repede si nu am crezut ca e necesar. a trecut deja o saptamana si dupa ce am mai citit pe internet diferite articole m-am cam speriat, ar trebui sa fac vaccinul antitetanos sau e deja prea tarziu pentru el?

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Iuli

acum 12 ani

Nu este tarziu.

florin

acum 12 ani

sal...nu are nimic dacanu s a infectat....eu m am taiat cu un firastrau ...cam 7 cm f adanc ..dupa o curatare atenta am pus un plasture sa apropie pielea si un panasament steril...in 2 zile eram ca si nou ...:)acum m am intepat adanc intr un cui ...nu stiu daca era ruginit ...nu am fost atent ....nu mai tin minte cnd am facut ultima oara vaccinul....ma cam doare dar sper sa treaca ...in rest sanatate la toti